Prečo futon?

Futony - prírodný matrac s japonskou inšpiráciou

Biopotraviny sa v našich končinách už zabývali, teraz prichádza novinka , ktorá prinesie kus prírody aj do našich spální. Zabudnite na vŕzgajúce pružiny, syntetickú penu aj iné umelé materiály a privítajte matrac z prírodných materiálov. Je len na vás , či si ustelete radšej na bavlne, kokose, alebo latexe.
 
Spánkom strávime takmer tretinu svojho života, preto by sme mali byť pri výbere matraca veľmi starostliví. Vo väčšine slovenských domácností nájdete klasické pružinové matrace. Tie sú síce najdostupnejšie, ale prinášajú aj rad negatív. Ak by ste radšej matrac, ktorá má vysokú absorpciu aj výdaj vlhkosti, nevŕzga a môžete vďaka nej ušetriť veľa miesta, potom je futon tou pravou voľbou.
 
Ak máte malý byt a obávate sa, že budete musieť tráviť svoje noci na rozkladacom gauči, nemusíte sa strachovať. Futon je jedna z mála matracov, ktorým rolovanie a ohýbanie vôbec nevadí, práve naopak.

 

Alternatíva pre alergikov a astmatikov

Či už ste s európskou klasikou v podobe pružinových matracov spokojní alebo nie, neuškodí, ak sa dozviete o prírodnej alternatíve. Tajomné slovo futon je označením pre japonské matrace, ktoré sa už celé stáročia tradične vyrábajú iba z prírodných materiálov. V posledných rokoch zažívajú boom aj na európskom a americkom trhu. Dôvodom je nielen ich pohodlnosť a prírodnosť, ale tiež antialergickosť.

Japonci síce tieto matrace umiestňujú priamo na zem, avšak Európania ich pokladajú klasicky na posteľ. Ich prírodný pôvod potom inšpiroval aj celý rad lôžok, ktoré sa tiež honosia názvom futon a sú taktiež vyrobené z nesyntetických materiálov, teda z dreva. " Futony majú niekoľko výhod. Predovšetkým drevený rošt umožňuje dobrú ventiláciu a znižuje utváranie prachových a iných častíc, čím je vhodný pre astmatikov a ľudí s alergiami. Takisto prírodné vlákna, z ktorých je utvorená matrac futonu, umožňujú cirkuláciu vzduchu, takže koža počas spánku dýcha, a neprítomnosť kovových pružín znižuje riziko elektromagnetického stresu, " hovorí S. Lavery v knihe Liečivá sila spánku.

 

Bavlna, kokos alebo latex ?

Móda futonov zavítala aj do Slovenskej republiky. Na trhu pôsobí celý rad firiem, ktoré sa špecializujú na výrobu a predaj týchto matracov z prírodných materiálov. Akonáhle sa rozhodnete práve pre túto alternatívu, bude pred vami stáť neľahká voľba. Futonov totiž existuje celá rada, spoločné majú to, že ich náplň pochádza z prírodných zdrojov. Voľba špecifického materiálu je však na každom zákazníkovi, ktorý musí zvážiť svoje potreby a finančné možnosti.



Najlacnejšou alternatívou býva čisto bavlnený futon. Luxusnejšiou voľbou je futon, ktorý má jadro naplnené kokosovou vrstvou. Za svoje peniaze získate väčšiu pružnosť aj pevnosť a vďaka tomu je vhodný aj pre pohovky. Latex je ďalší variantom, ktorá zaistí tú správnu podporu pre chrbticu. Najdrahší variantom býva de-luxe futon, ktorý kombinuje výhody všetkých vyššie spomenutých futonov.

 

Otáčajte, rolujte, vetrajte

Ako jednu z mála nevýhod môžu niektorí vidieť nutnosť údržby matraca. S klasickými pružinovými matracmi mnohokrát nepohnete za celé roky, ktoré strávi vo vašej spálni. Prírodná náplň futonov však vyžaduje určitú starostlivosť. Všetky by mali byť aspoň raz mesačne rolované, aby získali späť svoju formu. Zároveň by mali byť vetrané a otáčané. Nájsť si čas 12 × ročne na údržbu ale pre väčšinu asi nie je príliš veľký záväzok.

 

Prevzaté: https://www.nazeleno.cz/bio/futony-prirodni-matrace-s-japonskou-inspiraci.aspx